Türkiye'nin Sesi Gazetesi

Meteorolojiden kuvvetli yağış ve kar uyarısı

Meteorolojiden kuvvetli yağış ve kar uyarısı
14 Aralık 2020 - 1:51

Türkiye, uzun bir süreden sonra en ciddi kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya. Yağmurun yağmaması kuraklık getirirken, Meteorolojiden yağış ve kar müjdesi geldi. Tahminlere göre yurt genelinde yağışlar hafta ortasına kadar devam edecek.

Yağışların yetersiz olmasıyla barajlarda yaşanan kuraklık sonrası Meteorolojiden sevindirici haber geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 5 günlük hava durumu raporuna göre, yurt genelinde yağış bekleniyor.

Batı şehirler için yağmur ve kuvvetli rüzgar, doğudaki şehirlerimizin yüksek bölgeleri için ise kar yağışı uyarısı geldi. Özellikle Güney Ege kıyıları ile Antalya’nın merkez ve batı ilçelerinde yer yer çok kuvvetli sağanak bekleniyor.

Doğuda kar batıda yağmur

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve batısı, Batı Karadeniz’in batısı, Doğu Anadolu’nun batısı ve Güneydoğu Anadolu ile Muş, Bitlis ve Hakkâri çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Ege ve Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis ve Hakkâri çevrelerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Kıyı Ege, Çanakkale ile Balıkesir’in batı, Antalya ve Burdur’un doğu, Isparta’nın güney ilçelerinde kuvvetli, Güney Ege kıyıları ile Antalya’nın merkez ve batı ilçelerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde doğu bölgelerde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Kuvvetli rüzgara dikkat

Rüzgarın Marmara’nın güneyi, Ege, Batı Akdeniz ile İç Anadolu’nun güneybatısı ile Trabzon ve Giresun çevrelerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve kıyı Ege’de yer yer fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Yağışlar devam edecek

Meteoroloji’nin tahminlerine göre yağışlar hafta ortasına kadar etkisini sürdürmeye devam edecek. Doğu şehirlerimizde kar görülen bölgeler ise ilerleyen günlerde artacak. Haftanın son günlerine doğru yağışların etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Türkiye'nin Sesi Gazetesi

hack forum warez webmaster forumu hack haber hack forum hack forum