Türkiye'nin Sesi Gazetesi

Meteorolojiden İstanbul dahil 14 ile sarı kodlu uyarı

Meteorolojiden İstanbul dahil 14 ile sarı kodlu uyarı
15 Aralık 2020 - 21:36

Uzun süre mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava durumu sebebiyle vatandaşlar yağmurun ne zaman yağacağını merak ediyordu. Hafta başıyla birlikte yurdun geneli yağışlı havanın etkisi altına girdi. Meteoroloji 14 il için sarı kodla uyarıda bulundu. Peki, bugün hava nasıl olacak? İşte 5 günlük hava tahmini…

Yağışların etkisi ve pandemi sebebiyle artan su kullanımı sebebiyle barajlardaki doluluk oranı bir hayli düştü. Bu sebeple vatandaşlar sık sık yağışların ne zaman olacağını araştırıyor. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden İstanbul da aralarında bulunduğu birçok il için önemli uyarı geldi.

İstanbul için sarı kodlu uyarı

İstanbul’da beklenen kuvvetli yağışın akşam saatlerine kadar sürmesi bekleniyor. 

Sarı kodlu uyarıda, ”Kuvvetli (21-50 Kg/m2) sağanak yağış olması beklendiğinden, sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Marmara Bölgesi’nde 6 ile uyarı

Marmara Bölgesi’nde İstanbul (Anadolu yakası), Sakarya, Kocaeli, Bursa, Bilecik ve Yalova için sel, su baskını ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı uyarıldı.

Son dakika: Meteoroloji'den İstanbul dahil 14 ile sarı kodlu uyarı

Doğu Anadolu Bölgesi’nde 8 ile uyarı

Doğu Anadolu’nun güney ve batısında beklenen yağışların Malatya, Elazığ, Tunceli, Bitlis, Muş ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli (21-50 Kg/m2) olması bekleniyor.

Son dakika: Meteoroloji'den İstanbul dahil 14 ile sarı kodlu uyarı

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, yüksek kesimlerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Kar yağışı

Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yarın beklenen yağışların Şırnak çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak (21-50 Kg/m2), akşam saatlerinden sonra Hakkari çevreleri ile Şırnak’ın doğu kesimlerinin yükseklerinde yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, kuvvetli rüzgar, fırtına, tipi şekline kar yağışı, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Marmara’da çarşamba günü hava soğuk

Öte yandan, Çarşamba günü Marmara Bölgesi’nde sıcaklıkların 10 derece ve altına inmesi bekleniyor.

Antalya’da; aşırı yağışla sel ve hortum tehlikesi sürüyor. Yakacık’ta rüzgarın hızı saatte 100 km’yi bulabilir.

Yağışların, ülke genelinde etkisini çarşambadan itibaren etkisini kaybediyor. Ve yaklaşık 10 gün boyunca da yurt genelinde ‘besleyici’ bir yağışın görülmeyeceği tahmin ediliyor.

Türkiye'nin Sesi Gazetesi

hack forum warez webmaster forumu hack haber hack forum hack forum