Türkiye'nin Sesi Gazetesi

KDZ.EREĞLİ KAYMAKAMI ÇORUMLUOĞLU EREĞLİ İÇİN ÇALIŞIYOR BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZLA EŞİTLİK SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR

KDZ.EREĞLİ KAYMAKAMI ÇORUMLUOĞLU EREĞLİ İÇİN ÇALIŞIYOR BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZLA EŞİTLİK SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR
24 Haziran 2021 - 19:21

Karadeniz Ereğli’de su sorunu yaşayan köylerin su ihtiyacının karşılanması ve Organize Sanayi Bölgesi’ne su sağlanmasını içeren iki ayrı protokol Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu tarafından imzalandı.

Karadeniz Ereğli Öğretmenevi’nde gerçekleşen imza töreni öncesi konuşan Kaymakam Çorumluoğlu hizmetlerin sunulmasında eşitlik ilkesinin önemine vurgu yaparak şöyle dedi:

“Bugün hayırlı bir iş için bir aradayız. Aslında biz bu imzaları beş altı ay önce atacaktık ama malumunuz pandemi çerçevesine hem bir araya gelmemiz, hem de-vakalar o zaman biraz fazlaydı—dolayısıyla birazdaha vakalar azaldı. Bu vesileyle bu açıklamayı da yapmakta fayda görüyorum.

Bugün iki tane hayırlı işimiz var. Bu iki işimiz de Belediye Başkanlığımız ile OSB arasında ve Belediye başkanlığı ve Köylere Hizmet Götürme Birliği arasında protokol imzalayacağız. 

Diğer protokolümüz, yine belediye şebekesinden suyu alarak Çayırlı’da yaptığımız depoya suyun basılmasıyla ilgili. Bu proje, bugüne kadar belki birkaç kere gündeme gelmiştir. Bilgisi olmayan arkadaşlarımız vardır. Teknik olarak açıklayacağım bir kısmını. Belediyenin suyu belli bir koda kadar zaten geliyor. Ereğli’ye gelmek üzere yola çıktığı için. O Kottan sonraki sonraki kısmı, biz suyu alıyoruz, Çayırlı okulunun üst tarafında yapmış olduğumuz depoya basıyoruz. O suyu oraya bastıktan sonra, kendi cazibesiyle on dört, on beş köye o su çıkacak. Tepeye kadar, Çayırlı’daki okulun üstündeki depoya suyu bastıktan sonra, eteğinde, suyu yettiği ve ulaştığı, elektriksiz basıldığı tüm köylere su vereceğiz. Bu su neden ihtiyaç? Aslında Kdz Ereğli’ye tayinim çıktığında Ereğli’de ne tür sorunlar sizi bekliyor deseler, ben en son şık olarak su ihtiyacı derdim. Ben Artvin’de de çalıştım, orada bu kadar su sıkıntısı yaşamamıştık. Ama Ereğli’de köylerimizde, özellikle fındık sezonunda ciddi bir su sıkıntısı var. İstanbul’daki, başka yerlerdeki vatandaşlarımız köylerine geliyor, köylerimizdeki nüfusumuz ciddi olarak artıyor. Bu yüzden mevcut su kaynakları, özellikle geçen sene su kıtlığından dolayı ciddi sıkıntı yaşadık. Ereğli’de geçen yıl kaymakamlıkça, köylere hizmet götürme birliğince üç tanker kiraladık, her bir tankere üç sefer yaptırdık fazla mesaisini ödeyerek. Dokuz tanker su taşıdık. Taşıma suyla değirmen döndürme diye bir tabir vardır ya, bunu yapmaya çalıştık. Bu proje bu sıkıntıları ortadan kaldıracaktır. Biz belediye imkanları dahilinde, özellikle haziran, temmuz, ağustos, eylül gibi,  o dönemlerde buraya suyu basarak vatandaşlarımıza ulaştıracağız.

BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZLA EŞİTLİK SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR

Şunu da söylemekte fayda görüyorum. Kaymakamlık lojmanında hangi su içiliyorsa, Yunuslu’daki evde aynı su içilecek. Bu ciddi bir imkandır. Bu projeyi halka anlatmakta zorlanıyorum belki. Ama bu güzel bir imkan ve ilk gün burada söylediğimiz, ‘benim çocuğum hangi okula gidiyorsa, yoksulun çocuğu da aynı okula gidecek. Benim evimde hangi yemek pişiyorsa, dar gelirlinin evinde de aynı pirinç kullanılacak’ diye söylemlerim vardı. Ben bundan gayet mutlu oluyorum. Çünkü bizim bütün vatandaşlarımızla eşitlik sağlamamız gerekiyor, sosyal adalet sağlamamız gerekiyor, aynı kaliteli hizmeti sunmamız gerekiyor.

PROJE YAKLAŞIK 3 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK

Dolayısıyla önem verdiğimiz bir proje, geçen yıl başladık, bu yıl devam ediyoruz, belki bu yıl bitiremesek de önümüzdeki yıl da devam edeceğiz. Öncelikli olarak burada bu çalışmanın hepsini ben yapmadım, biz sadece aracıyız. Burada teşekkürü unutmamak lazım. Çünkü bir hizmet yapıyorsanız, bu hizmete emeğini harcamış kişilere de teşekkürü borç bilmek lazım. Burada birinci teşekkürümüz belediyeye, çünkü mevcut şebekesindeki suyu bizim köylerimize kullandırtmak için veriyorlar. On dört, on beş köyümüz. Ayrıca şebeke üzerinde başka köyler var, o köyler bunlara dahil değil. Bunun yanında bu projeye başladığımızda, boru alımı için KÖYDES’ten 477 bin lira para harcadık. Yine 540 bin lira inşaatın yapımı için para harcadık.  Ve ben gittim sayın valimize dedim ki, ‘Sayın Valim, bu kadar güzel bir projemiz var, bu para bize yetmiyor,  bize biraz daha para verir misiziniz?’ Sayın Valimizde 325 bin lira para verdi. Toplam geçen yıl bir milyon 345 bin liralık ödeneği harcadık. Burada İl Genel Meclisi Başkanımız başta olmak üzere İl Genel Meclisi üyelerimizin tamamına teşekkür ediyorum. Vali beyi ziyaretimizde hepsi vardı, bu paranın çıkması konusunda da bize destek oldular.

Geçen yıl dört köye bağlanmıştı, bu sene devamındaki köylerimiz için 800 bin lira para aldı. Bu parayla yettiği kadar köylerimizde su vermeye çalışacağız. Arkadaşlarımız ayrıca teknik olarak ilave su kaynakları üzerinde çalışıyor. Belediyemizin yetmediği durumda, biz de sondajdan su basabilir miyiz, çalışması yapılıyor. Şu ana kadar, bu sene harcanacak parayla birlikte, 2 milyon 145 bin lira bu projeye para ayırdık. Ve tamamı da bitmemiş olacak. Yaklaşık üç milyon liralık bir projeyle biz köylerimize suyumuzu vermiş olacağız.”

EMEK VERENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Kaymakam Çorumluoğlu konuşmasını her iki projeye emek veren bürokrat, seçilmiş, devlet ve belediye çalışanlarına teşekkür ederek şöyle tamamladı:

“Yoğun iş programı arasında buraya gelen İl Genel Meclisi Başkanımıza, İl Genel Meclisi üyelerimize, İlçe Başkanlarımıza, OSB yönetimi adına Muammer Bey kardeşimiz burada, Belediye Meclis üyelerimize, baştan beri ortak proje yürüttüğümüz Belediye Başkanımıza ve Belediye emrinde çalışan başkan yardımcıları ve su işlerine bakan Deniz arkadaşımız bu projelerde ve protokollerde emek sarf etti.  Bizim Övünç kardeşimiz ve İlçe Özel İdare Müdürümüz gibi… Kimseyi unutarak üzmek istemiyorum, unuttuğum arkadaşlar varsa. Son dört beş yılda Ereğli’de yapılmış, en güzel proje, zamanında yapılmasından, hizmete bir kısmının açılmış olmasından İsmail Çorumluoğlu olarak büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum.

Dolayısıyla, tarih neticeyi yazar, direkten dönen, çizgiden çıkan topu yazmaz. Bu on dört, on beş köyümüze suyu akıtabilirsek-ki bu sene en az yarısına akıtmış olacağız-ben kendimi şahsi olarak bahtiyar hissedeceğim. Bugün imzalanacak protokollerin hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

Türkiye'nin Sesi Gazetesi

hack forum warez webmaster forumu hack haber hack forum hack forum